Představujeme vám animátorku z olomoucké arcidiecéze - Míša

21. 1. 2014 10:50

Animátor je, když…

 

Míša (19) je z Loštic studuje historii a českou filologii v Brně. Kromě toho je aktivní animátorkou a už čtvrtým rokem zastupuje děkanát Zábřeh jako laický zástupce za mládež v olomoucké arcidiecézi. Slovo animátor nemá nic společného s animovanými filmy, ale o tom už vám víc prozradí sama…

Míšo, kdo je to animátor?

Animátor je učedník Pána Ježíše. Tak ho definoval Jan Pavel II. a mně se tato věta hrozně líbí, protože animátor je nebo měl by být člověkem, který vede mladé ke Kristu. Vytváří společenství mladých, dává podněty k žití víry. V praxi to znamená třeba organizování duchovních obnov, setkání mladých, víkendových akcí či oslav církevního silvestra.

Jak se jím člověk může stát?

Je to jednoduché. Přijde mezi animátory a zapojí se. J Většinou to funguje tak, že ho někdo mezi animátory pozve.

A co když žádné animátory neznám? Kde je najdu?

Můžeš přijít do společenství děkanátních animátorů nebo kontaktovat jejich zástupce. Pokud nikoho takového neznáš, popřípadě zrovna není nikdo, kdo by se u vás mladým věnoval, můžeš sama s pomocí kněze, kamarádů, začít s animátorskou činností. K tomu ti může pomoci Kurz Animátor, kde získáš teoretické znalosti a praktické zkušenosti. Organizují je pracovníci diecézních center pro mládež a probíhají přímo na DCŽM. Např. v naší arcidiecézi je to ADCŽM Přístav v Rajnochovicích.

 

Jak ses stala animátorkou Ty?

Když mi bylo 14 let, tak mě pozvala naše tehdejší zástupkyně za děkanát, která byla mojí vedoucí na táboře, na animátorskou víkendovku. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu, ale protože jsem od přírody zvědavá, tak jsem přijela. Zjistila jsem, že animátoři jsou super společenství, dostala jsem pár úkolů na následujících akcích a už to bylo. Další rok mi kamarádka řekla o Kurzu Animátor, kam jsme se spolu přihlásily. Tam mě oslovilo to, jak jsme žili víru, co jsme dělali, jak jsme se modlili… Řekla jsem si, že tohle chci předávat dál. Pak jsem dostala od Aničky (mé předchůdkyně) nabídku převzít vedení animátorů v děkanátě. Modlila jsem se a v Bibli jsem si otevřela úryvek, který mě ujistil v tom, že Pán si mě k tomu žádá.

Co všechno připravují animátoři děkanátu Zábřeh?

Snažíme se, aby to bylo pestré, takže ne všechny akce jsou každý rok, ale většinou mají svou pravidelnost. Je to např. florbalový a volejbalový turnaj, duchovní obnovy (střídá se jednou za rok postní a adventní), církevní silvestr, děkanátní setkání, pouť k Marii Goretti a jednou za dva roky také interděkanátní pouť (setkání severních děkanátů). V poslední době se ujala nová akce Víkend SPECIÁL, což je víkend pro mladé od 13 do17 let, který je vždy nějak tematicky zaměřen.

 

Víkend SPECIÁL zní lákavě! Můžeš o něm prozradit víc?

Zatím proběhly čtyři víkendy a připravuje se pátý. První téma bylo společenství a spolupráce, potom přátelství, vztahy a média a poslední byl zaměřený na důvěru. Víkend SPECIÁL probíhá vždy jednou za půl roku. Kromě přednášky na t.cz éma víkendu je připravena ještě spousta akčních her, sportovních aktivit, film, diskuse a nesmí chybět společná denní modlitba, mše svatá a růženec. Co ale bývá v hodnoceních od účastníků nejvíce oceňováno, je křesťanské společenství, ve kterém se cítí dobře. To už ale není jenom naše zásluha J.

Je podle Tebe animátořina dřina?

Animátořina je hlavně o vztahu k Bohu. Pokud cílem akce, kterou děláme, je setkání s Bohem, pak jde všechno samo, protože on se o ni dobře postará. Když mu dáte plnou důvěru a ještě k tomu máte skvělou partu animátorů, která vás podrží, pak je to krásná práce.

Za rozhovor děkuje Petra

Časopis IN! - dívčí svět, leden 2014

www.info.in.cz

V Časopisu IN! - dívčí svět, leden 2014 to bylo takto krásně zpracováno:20 21.pdf

 

 

Zobrazeno 2224×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Společnost, církev, mladá generace… chceš doopravdy něco změnit?
Anonymní dav nebo skutečné společenství?
Zaostřeno na vztahy.
Akce, která se neopakuje každý rok… využiješ příležitost?
jQuery Slide

Rubriky a kategorie