Představujeme vám dva animátory z královéhradecké diecéze! - Terka a Tomáš

11. 2. 2014 10:00

Tančím, zpívám… animuji 

Animátorka Terka (23):

 

Teri, čemu se jako animátorka věnuješ?

Spolupořádala jsem pět ročníků Tanečního týdne na DCŽM Vesmír, kde jsme vymýšleli koncepci, sháněli lektory a dotvářeli týdenní nejen taneční vyžití pro asi stovku mladých. Ostatně s Vesmírem spojuji řadu let svého života. Zároveň jsem spolupracovala na některých akcích pro mládež v naší farnosti, ať už to byly přednášky, diskuse nebo spolča. A v neposlední řadě mezi svou animátorskou činnost počítám i práci se sborem ve Vesmírné kapele VeKa, která pro mě byla hlubokou zkušeností nejen v oblasti milované hudby, ale hlavně v práci se zpěváky.

Co Tě motivovalo k tomu, že ses rozhodla pracovat s mladými lidmi?
Osobně si myslím, že má kolem mě spousta lidí dar, že je nebo může být dobrým animátorem. Vždy mě bavila práce s mládeží, vymýšlení „táborovek“ nebo tvorba programu, o to víc pro starší mládež, protože od nich se vám dostává zpětná vazba, když se jim něco líbí nebo naopak, když jsou nespokojení. Tím jsem se i učila a formovala, protože pořád je co zlepšovat. Obrovská zkušenost, zkouška trpělivosti, pokory a uvědomění si svých nedokonalostí.

Co Tě na Tvých animátorských aktivitách nejvíc baví?

Nejvíce mě baví kontakt s lidmi, jejich reakce, „vylepšováky“ a nadšení, se kterým do akce ve většině jdou. Jejich mladická spontánnost a energie, kterou od nich přebírám ve chvílích, kdy už by si člověk třeba řekl, že na to nemá a že by měl jít od toho.

A máš nějaký veselý zážitek „ze zákulisí“? J

Jeden mám a vzpomínám na něj s úsměvem na tváři. J Jednou, když probíhal Taneční týden na Vesmíru (bylo mi tehdy 19 let) a já chystala výzdobu v jídelně, přišel za mnou můj oblíbený kněz Jirka Pešek, který je stálicí mezi hosty na tanečáku, chvíli se na mě díval a pak povídá: „Tery, ty už máš děti?“ Já na něj vykulila oči a povídám: „Jak to myslíš, Jirko? Vypadám na to??“ a on zase: „No, vypadáš, jako kdybys doma měla aspoň dvě.“ To jsem vytřeštila oči ještě více, protože jsem to pochopila samozřejmě špatně, že naráží na mou ženskou postavu, načež Jirka povídá: „Ne, to já jen, jak tě tu vidím, jak to s tou mládeží umíš, tak si říkám, že to nemůže být samo sebou, že už musíš být máma.“ J Co k tomu dodat? Zpětně to hodnotím jako velkou pochvalu, že má snaha v práci s mládeží byla knězem velkoryse oceněna. J

 

Animátor Tomáš (22):

 

Jak ses, Tome, k animátorství dostal?
Už od dětství jsem chodil do skautského oddílu, a jak jsem vyrůstal, dosáhl jsem věku, kdy jsem dostal na starost vedení jedné skautské družiny. Následně jsem se dostal až do vedení celého oddílu. Mezitím jsem také dělal zástupce mládeže za vikariát a několikrát jsem se zapojil do přípravných skupin na diecézních i státních setkáních mládeže. Také jsem absolvoval animátorský kurz pořádaný DCM v Hradci Králové.

Co je hlavní náplní Tvojí práce s dětmi a mládeží?
Vzhledem k tomu, že se nyní podílím „pouze“ na vedení oddílu, tak je to především připravování programu, her, aktivit, ať už jednodenních či vícedenních. Na takovýchto akcích se pak i dostávám do kontaktu s mládeží, za což jsem moc vděčný.

Co Ti tyto Tvoje činnosti dávají? (A berou? J)
Dávají mi především spoustu kamarádů a přátel. Když se teď zaměřím opět na skauting, tak náš skautský oddíl je něco jako rodina. J
Další věcí je to, že takřka každodenně slýchám např. v hromadných dopravních prostředcích o tom, jak je všechna ta dnešní mládež zkažená, že kouří, pijí, fetují a kdo ví co ještě. A tak si vždycky říkám, že ne všechna mládež. Že já mám to štěstí patřit někam, kde lidé žijí podle hodnot a snaží se tak vést i ostatní.

Doporučil bys stát se animátorem/animátorkou i ostatním?
Věřím, že když budete dělat něco dobrého pro druhé, velmi vás to obohatí. Získáte kamarády a zjistíte, že ne na všechno jste sami. Získáte zkušenosti, ze kterých budete někdy čerpat i celý život. Získáte zážitky, na které budete ještě dlouho vzpomínat. A na závěr: říká se, že práce s lidmi je ta nejhorší a zároveň nejkrásnější na světě. Já se při práci s mladými snažím vnímat pouze tu krásnější část. J

 …děkujeme za inspirativní odpovědi!

Marta

Časopis IN! - dívčí svět, leden 2014

www.info.in.cz

V Časopisu IN! - dívčí svět, leden 2014 to bylo takto krásně zpracováno:20 21.pdf

Zobrazeno 2216×

Komentáře

kopretina

tyhletti dva animátoři znam osobně jsdou to moji anděle stažni .

Zobrazit 1 komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Společnost, církev, mladá generace… chceš doopravdy něco změnit?
Anonymní dav nebo skutečné společenství?
Zaostřeno na vztahy.
Akce, která se neopakuje každý rok… využiješ příležitost?
jQuery Slide

Rubriky a kategorie