Trocha historie aneb O vývoji technologií a Celostátního setkání animátorů

6. 5. 2014 11:01

Kořeny Celostátního setkání animátorů sahají do roku 1992, kdy se animátoři vypravili do polského Olsztynu. Tento rok je zapamatováníhodný i z jiného důvodu – naše země se slavnostně a oficiálně připojila k Internetu, pro většinu obyvatel ještě nepřístupnému. Proto není divu, že jediným dochovaným dokumentem tohoto setkání animátorů je (podle spolehlivého zdroje o. Jendy Balíka) papírová brožura.

Tištěné dokumenty nás historií animátorských setkání budou provázet i nadále. V brožurce Mezinárodního setkání animátorů, které Sekce pro mládež pořádala v Rychnově nad Kněžnou v roce 1996, bychom mohli vidět předchůdce časopisů, které se na setkání mladých obvykle vydávají dnes. Nechyběly v ní rozhovory, modlitby, zamyšlení, dojmy či svědectví.

Ani další setkání ve Světlé nad Sázavou nezaznamenalo ve směru technologií žádné velké změny. Psal se rok 1998, pro Google začal pracovat první zaměstnanec a ve Světlé se sešlo asi 300 animátorů z České republiky, Slovenska, Německa, Ukrajiny a Ruska.

Třešť navštívili v rámci celostátního setkání animátoři už v roce 2003. O jejich tehdejším působení na Vysočině však internet zarytě mlčí kromě kusé informace o počtech účastníků: tohoto ročníku setkání se zúčastnilo kolem 450. Kromě toho si dnešní animátor může o tehdejším setkání udělat představu díky nahrávkám katechezí a svědectví.

Kolem 530 účastníků mělo setkání v roce 2006. V Litomyšli bylo podle článku z webu ČBK veselo. Biskup Paďour prý mezi animátory házel jablka donesená zástupci českobudějovické diecéze. Je ale dost dobře možné, že veškeré ovoce nakonec skončilo v Credenci, neboť právě ten v Litomyšli zajišťoval hudební doprovod.

Rok 2010 přinesl kromě vítězství české hokejové reprezentace na mistrovství světa také další animátorské setkání, tentokrát v Kroměříži. Asi 400 mladých se tam účastnilo programu, který byl zároveň přípravou na Světové dny mládeže v Madridu. Přednášky Tomáše Holuba, Kateřiny Lachmanové či manželů Jirsových se zaměřily na duchovní život. Vzhledem k tomu, že je to historie nedávná, dochovaly se z tohoto setkání kromě vypečených Kroměřízků - časopisu vycházejícího speciálně pro účastníky - tentokrát i webové stránky.

Letos se CSA vrací do Třešti mnohem lépe technicky vybavené. A tak kromě článků na webu či odkazů a fotek na Facebooku můžete sledovat třeba i zvací videa. Nezanevřeli jsme však ani na starý dobrý papír – během samotného setkání bude opět vycházet pověstný, vesele laděný časopis.

Zobrazeno 1598×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Společnost, církev, mladá generace… chceš doopravdy něco změnit?
Anonymní dav nebo skutečné společenství?
Zaostřeno na vztahy.
Akce, která se neopakuje každý rok… využiješ příležitost?
jQuery Slide

Rubriky a kategorie