Synagoga, sluneční hodiny, meteority i zříceniny. Okolí Třeště tě nadchne

11. 7. 2014 11:15

Třešť a její okolí nabízí množství historických i přírodních památek. Celostátní setkání animátorů sice slibuje nabitý program, trochu času na nějakou tu turistickou zajímavost ti určitě ale zbyde. A pokud ne, můžeš být aspoň iniciátor příští rodinné dovolené nebo výletu s kamarády. :-)

V Třešti žilo v 19. století na šest stovek židů. Připomíná je židovský hřbitov, Kozí plácek nebo empírová synagoga postavená po požáru, který v roce 1824 zničil celé židovské ghetto. Dnes budova slouží jako chrám Československé církve husitské, konají se tam výstavy i komorní koncerty.

Další památkou je rodný dům významného ekonoma J. A. Schumpetera. Ten totiž stálou expozicí připomíná dvousetletou třešťskou tradici výroby betlémů. Pokud ti Třešť učaruje natolik, že ztratíš pojem o čase, nezapomeň se vypravit na náměstí. Přesný (letní i zimní!) čas zde ukazují největší sluneční hodiny ve střední Evropě.

Dohlédni až do Alp!

Na kopci sedm kilometrů od Třeště stojí pozdně gotický lovecký hrad Roštejn, z jehož věže se dají při dobrých podmínkách vidět vrcholy Alp. V jeho okolí najdeš i další místo s výhledem – patnáctimetrový žulový útvar Mnichova skála. V roce 1829 tam byl údajně zastřelen poslední vlk Jihlavských lesů.

Hledači pokladů budou pospíchat na zříceninu hradu Štamberk (původně Šternberk), která se pojí s pověstmi o templářském bohatství ukrytém ve skalách a tajných chodbách vedoucích na Roštejn i do Telče. Pod hradem je studánka (prý s výbornou vodou). 

Karmelitáni, meteority a kostka cukru

Stonařov v roce 1808 zasáhl déšť meteoritů, při kterém na zem dopadly stovky kamenů. Tuto událost připomíná malé muzeum meteoritů, pouhých osm a půl kilometru od Třeště.

Osm století od svého založení brzy oslaví klášter premonstrátů Nová říše, ve kterém bylo za protektorátu zřízeno centrum organizace Hitlerjugend. Zajímavý je svou knihovnou, která čítá na 20 000 katalogizovaných svazků, z nichž asi jen čtvrtina je teologických. Zbylé knihy se věnují lékařství, filologii, přírodním vědám, zeměpisu či historii.

Za vidění stojí i barokní kostel svatých Petra a Pavla s kaplí Panny Marie Bolestné, která bývala útočištěm básníka Otokara Březiny.

Kousek dál – 24 kilometrů od Třeště – sídlí Řád karmelitánů. Kostelní Vydří je spojeno s Karmelitánským nakladatelstvím, které na tomto známém poutním místě mělo své původní sídlo.

Nedaleko Vydří byla vyrobena první kostka cukru na světě. Ta má v Dačicích i svůj pomník. Jinak je město zajímavé třeba renesanční věží kostela svatého Vavřince, které je ukázkou severoitalské práce. Navštívit můžeš i zámek s parkem či barokní klášter.

Pyšná princezna i parní mlýn

V seznamu světového dědictví UNESCO je Telč zapsaná od roku 1992. Na malém prostoru potkáš památky renesanční, gotické, barokní, románské i klasicistní. Že se v Telči natáčela Pyšná princezna ví snad i nejzarytější odpůrci televize (mrkni na další filmy a pořady, pro které bylo město krásnou kulisou).

Kromě barokních domů na náměstí můžeš v Telči obdivovat parní mlýn či kostely s věžemi a zámek. Telčské podzemí by mělo být přístupné od července 2014. Tak kam se vypravíš po příjezdu na setkání animátorů nejdřív?

redaktorka Áňa

Zobrazeno 1711×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Společnost, církev, mladá generace… chceš doopravdy něco změnit?
Anonymní dav nebo skutečné společenství?
Zaostřeno na vztahy.
Akce, která se neopakuje každý rok… využiješ příležitost?
jQuery Slide

Rubriky a kategorie