Jak manipulujeme ve vztazích

20. 8. 2014 19:50

Každý nějakým způsobem manipulujeme,“ dozvídáme se hned v úvodu přednášky od psychologa Jana Čapka. Trochu nás to sice vyděsí, na útěk je ale pozdě. Navíc tato přednáška začíná být více než zajímavá.

„Manipulátora poznáte tak, že se snaží naplnit své potřeby na úkor ostatních, chybí mu empatie,“ vysvětluje Čapek. Dále popisuje různé druhy manipulátorů, od okouzlujícího přes altruistického, diktátorského či vzdělaného, až k nesmělému. Tito manipulátoři mají různé zbraně, snaží se svou oběť znejistit, často dochází k citovému vydírání. Nejhorší však je, že si tuto skutečnost sami nejsou schopni uvědomit. Vědomě manipuluje pouze dvacet procent z nich, ostatní žijí takovým způsobem života třeba proto, že tak byli vychováni. „Vychovávejte své děti k empatii,“ nabádá nás přednášející.

Po vysvětlení technik, které manipulátoři používají, si všichni děláme test, zda jsme manipulátoři. Ze seznamu třiceti charakteristik vybíráme ty, které pro nás platí (tento seznam najdete třeba na Wikipedii pod heslem „Manipulátor dle Isabelle Nazare-Aga“) a všichni si oddechneme. Pokud jich totiž označíte méně než deset, manipulátorem prý nejste. Přesto je ale dobré vědět, které manipulační techniky někdy používáme, abychom se jich mohli vyvarovat.

V závěru jsme seznámeni s obranou, kterou můžeme vůči manipulátorům uplatnit. Důležité je pěstovat si zdravé sebevědomí a umět odmítnout manipulátorovu žádost. Odpovídat máme tak, jakoby nás manipulace nechávala chladnými: používat krátké věty, vyjadřovat se obecně a neurčitě, krátce se omluvit (ale neospravedlňovat se), žertovat (i na svůj účet), nepřejít ale do pozice síly.

Z malé učebny odcházíme v hlubokém zamyšlení. Jak moc ve vztazích manipulujeme? Jak to udělat, abychom dokázali jít za svými cíli, ale ne přes mrtvoly? Nemanipuluje námi někdo? Pokud vás trápí podobné otázky, otevřete knihu „Nenechte sebou manipulovat“ od Nazare-Aga, ze které tato přednáška vycházela.

-han-

Zobrazeno 1457×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Společnost, církev, mladá generace… chceš doopravdy něco změnit?
Anonymní dav nebo skutečné společenství?
Zaostřeno na vztahy.
Akce, která se neopakuje každý rok… využiješ příležitost?
jQuery Slide

Rubriky a kategorie