Písně vznikají spontánně

22. 8. 2014 14:01

Peťa Čížová není zvyklá poskytovat rozhovory o Adorare, přestože je zakládající členkou této scholy. Hovořit s Bohem ale umí, a to třeba skrze písně, které už pro Adorare složila.

Kdy skupina Adorare vznikla, a jak získala svůj název?

Vznikli jsme v polovině 90. let jako dětská schola. Později se z toho vytvořila asi 15členná skupina, která se v roce 2006 zúčastnila v sousední farnosti Brumov-Bylnice festivalu Hradní tóny. A protože jsme začínali na pátečních adoracích ve študlovském kostelíku, dali jsme si název Adorare.

Kolik je vás dnes a jaké máte nástrojové obsazení?

V současnosti má Adorare asi 35-40 členů.Většina pochází z farnosti Valašské Klobouky, ale máme také členy z okolních farností.Nástrojové obsazení tvoří bicí, baskytara, akustická a elektrická kytara,  klávesy, housle, flétny a trubka. Občas máme i hosty na saxofon nebo jiné nástroje.

Která z akcí, na které jste hráli, pro vás byla nejdůležitější?

 Určitě CSM ve Žďáru nad Sázavou v roce 2012, kde jsme hráli ještě s kapelami VeKa a KaPři. Ale zlomovým bodem pro nás bylo CSA v Kroměříži v roce 2010, které jsme doprovázeli celý týden sami.

Jak často zkoušíte?

Teď už to nejsou pravidelné zkoušky, ale spíš vyjíždíme vždycky na víkendy – vychází to zhruba jednou nebo dvakrát do měsíce, když je potřeba. Záleží na tom, jestli právě pracujeme CD nebo jenom koncertujeme. Míváme tak 15 koncertů do roka. Příprava na CD trvá asi tak půl roku.

Jaké typy písniček máte v repertoáru?

Zaměřujeme se hlavně na vlastní tvorbu. Hrajeme i klasické hosanovky, kterým dáváme vlastní aranže.

Peťo, sama jsi autorkou řady písní – jak taková písnička vzniká?

Většinou spontánně – tak, že jsem si vzala kytaru nebo si sedla ke klávesám a hrála třeba chválové písničky. Pak jsem zjistila, že už nehraju cizí píseň, ale že se mi v hlavě začíná vytvářet moje vlastní melodie. Ta vzniká zároveň s textem, který později dokončím. Nebo se mi stalo, že jsem vzala Písmo a otevřela úryvek, sedla ke klávesám a najednou se mi začala tvořit melodie. Text už pak není třeba domýšlet, protože v Písmu je to všechno.

Kolik takových písniček máš a jaký je váš největší hit?

Napsala jsem kolem 20-25 písniček. Máme zkušenost, že lidi nejvíc oslovují texty z Bible. Hodně nás překvapilo, když se před čtyřmi lety na CSA v Kroměříži naším největším hitem stala písnička Ať tě, Hospodine, velebí národy, ke které jsem složila hudbu. Nečekala jsem, že by se tak mohla ujmout. V refrénu má čtyři akordy J Je vidět, že Boží slovo oslovuje samo o sobě.

Kde vaše písničky najdeme?

V minulém roce vyšel zpěvník, který zahrnuje písničky ze všech našich CD. První nahrávka z roku 2007 se jmenuje Voláme k tobě, pak jsme v roce 2010 vydali CD s názvem V otázkách a v roce 2013 Nech se vést – to je naše aktuální, které teď nejvíc prezentujeme na koncertech. Zpěvník i naše CD si můžete zakoupit ještě během dneška na stánku IN!

-mak-

Zobrazeno 2020×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Společnost, církev, mladá generace… chceš doopravdy něco změnit?
Anonymní dav nebo skutečné společenství?
Zaostřeno na vztahy.
Akce, která se neopakuje každý rok… využiješ příležitost?
jQuery Slide

Rubriky a kategorie